Jakie panele sprawdzą się najlepiej do salonu?

dłonie trzymają panele podłogowe

Panele podłogowe to jeden z częściej wybieranych artykułów wykończeniowych w domach i mieszkaniach. Stosowane są w niemal każdym pomieszczeniu, ale największą popularnością cieszą się w salonach. Doceniamy ich elegancki wygląd, uniwersalność, ale również łatwość czyszczenia oraz pielęgnacji. Na co zwrócić uwagę wybierając panele do salonu, aby posłużyły nam jak najdłużej?

Panele podłogowe – podstawowe informacje

Na rynku istnieje szeroki wybór paneli podłogowych, które różnią się kolorystyką, wymiarami, sposobem montażu, ale również i parametrami technicznymi. Wszystkie te cechy sprawiają, że niektóre modele lepiej sprawdzą się w sypialni, inne w przedpokoju, a jeszcze inne najlepiej kłaść w salonie. Poza osobistymi preferencjami warto spojrzeć na kilka cech, które przyczynią się do wygodnego, komfortowego i długoletniego użytkowania posadzki.

Decydując się na położenie paneli, należy najpierw zaplanować budżet, jaki przeznaczymy na ich zakup. Cena zależy od metrażu, rodzaju produktu oraz materiału, z jakich zostały one stworzone. Do wyboru są panele winylowe, drewniane czy pokryte tworzywami sztucznymi.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, kupując panele?

Do najważniejszych informacji, na jakie należy zwrócić uwagę podczas wybierania paneli podłogowych, jest ich klasa ścieralności. W niektórych pomieszczeniach, na przykład w korytarzu lub gabinecie, gdzie jest duży ruch pieszych, potrzebna jest ta najwyższa, oznaczająca wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Do salonu wybierajmy te zaczynające się od klasy 3 lub 4 (w sześciostopniowej skali).

Ważna jest również ich kolorystyka i ewentualny wzór na powierzchni paneli. Przyjmuje się, że mogą być około dwóch tonów ciemniejsze lub jaśniejsze niż ściany, ale powinny pasować również do mebli i stolarki w pomieszczeniu. Jasny kolor pomoże również dodać światła do zbyt ciemnego salonu, a ciemne podkreślą jego elegancki styl wykończenia. Wzór w jodełkę czy nawiązujący do drewnianych słojów pozwoli nawiązać do natury.